Ηττήθηκε στο θρίλερ ο Ολυμπιακός – Στο πέμπτο ματς στο ΣΕΦ θα κριθούν όλα με τη Μονακό – News.gr

Οι ερυθρόλευκοι έχασαν με 78-77 στη Γαλλία

Το άστοχο σουτ του Κώστα Σλούκα στο φινάλε αποδείχθηκε καθοριστικό για την ήττα του Ολυμπιακού με 78-77 στη Γαλλία για τη Μονακό, η οποία ισοφάρισε τη σειρά των πλέι οφ σε 2-2 και όλα θα κριθούν στο ΣΕΦ σε πέμπτο ματς για την πρόκριση στο Final-4  της Euroleague.

Οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους σε πέμπτο αγώνα την προσεχή Τετάρτη (4/5, 21:00), με τον νικητή επί ελληνικού εδάφους να πανηγυρίζει την πρόκριση στην καταληκτική φάση της διοργάνωσης.

Το ματς

Μπορεί ο Τάιλερ Ντόρσεϊ να αστόχησε στα πρώτα του σουτ, αλλά στη συνέχεια βρήκε ρυθμό και με τον εντυπωσιακό Κώστα Παπανικολάου να πρωταγωνιστεί οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 6-12 (5’). Ο Μάικ Τζέιμς μπροστά στον φίλο του Κέβιν Ντουράντ είχε διάθεση για σκορ όμως με την μπάλα να ακουμπάει κοντά στο καλάθι (Φαλ, Βεζένκοβ) η διαφορά παρέμενε στο +6 (13-19, 8’). Οι γηπεδούχοι πάντως έτρεξαν, βρήκαν ρυθμό και έτσι η εναρκτήρια περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ ισόπαλο στους 19 πόντους.

Ο Λι με έμμεσο τρίποντο έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 27-23 (13’) την ώρα που η πίεση που ασκούσε στους Πειραιώτες τους υποχρέωνε να κινούνται μακριά από το καλάθι. Ο Κώστας Σλούκας πήρε την κατάσταση στα χέρια του, κατάφερε να ηρεμήσει τους συμπαίκτες του, σκόραρε, δημιουργούσε και κάπως έτσι οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν στο 32-40 (18’). Η Μονακό πάντως όπως και στην πρώτη περίοδο έτσι και στην δεύτερη έκλεισε καλύτερα το παιχνίδι και μείωσε σε 38-42.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ο Φαλ κυριάρχησε με 5 πόντους και μία ασίστ στον Βεζένκοβ για το 38-49 (22’). Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ τα έκανε όλα λάθος όμως στο επόμενα δευτερόλεπτα και ο Μάικ Τζέιμς «τιμώρησε» τα λάθη του σε άμυνα και επίθεση ρίχνοντας γρήγορα τη διαφορά (47-49, 24’). Το παιχνίδι παιζόταν σε υψηλούς ρυθμούς και ένταση, ο Μπέικον με τον Τζέιμς έδειξαν την κλάση του και η Μονακό προσπέρασε με 62-59 (29’).

Ο Γουίλ Τόμας έγινε ενεργό μέλος της επιθετικής λειτουργία των γηπεδούχων και με τον Τζέιμς να του προσφέρει εύκολα σουτ τ σκορ έγινε 70-61 (33’). Το τάιμ άουτ του Μπαρτζώκα ηρέμησε τους παίκτες του, η κυκλοφορία της μπάλας βελτιώθηκε, οι αποστάσεις μεγάλωσαν και οι Ουόκαπ. Βεζένκοβ, Παπανικολάου μετέτρεψαν σε ασίστ τις πάσες του Σλούκα ο οποίος εν συνεχεία σκόραρε και προσπέρασαν με 72-74 (36’). Το τελευταίο δίλεπτο μπήκε με τρίποντο του Σλούκα (76-77), ο Παπανικολάου αστόχησε και ο Μπέικον με σουτ μέσης απόστασης έκανε το 78-77. Ακολούθησε «ερυθρόλευκο» λάθος, καλή άμυνα στον Μπέικον όμως το σουτ του Σλούκα σε «νεκρό» χρόνο βρήκε σίδερο.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 38-42, 65-61, 78-77

Πηγή: Gazzetta